Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Romi Demjanová - modely‚ programy‚ tvrz Petrovice‚ zahradnictví

Tvrz Petrovice

Tvrz Petrovice a my

Vždycky mne mrzelo, že se zámky u nás nedají koupit - vše bylo státní, realitní kanceláře nabízející venkovská sídla, zámečky a nejrůznější nemovitosti, byly pro nás neznámým slovem, které jsem znala jen z cizích knížek. Vadilo mi, že jich spousta chátrá. Vzpomínám si, jak nám paní Nováková vyprávěla, jak se empírový nábytek vyhazoval z oken a dole zapaloval, protože to byl pozůstatek feudalismu; i jak se barokními gobelíny přikrývaly cihly a malta, když se z jednoho zámku budovala rekreačka. Když se to po revoluci změnilo, bohužel chátrajících objektů jakoby paradoxně přibylo - navzdory tomu, že už tam třeba JZD neskladuje hnojivo nebo nemá ustájený dobytek. Pro změnu se však tyto objekty staly skvělým "artiklem" pro nejrůznější podvody a zástavy bankám. Také mne docela fascinuje, jak se i naprosté ruiny (kde i demolice by byla příliš nákladná) prodávají za nehorázné sumy, čímž je prakticky mizivá šance, že by je koupil nějaký nadšenec a opravil je. Některé jsou nabízeny na prodej za mnoho miliónů, takže tím automaticky klesá i šance na jejich záchranu. Mnoho zámků a tvrzí se také stalo cílem nejrůznějších finančních machinací (hlavně v 90. letech 20. století), kdy se tyto objekty převáděly nebo prodávaly za symbolickou 1 korunu, aby se následně ještě více rozkradly nebo nechaly zástavou bankám na mnohamiliónové úvěry.

Bývalou školu, která v sobě ukrývá pozůstatek bývalé venkovské tvrze a zámečku, jsem získala de fakto jako dědictví po mé mamince. Průběh nebyl úplně nejjednodušší a za pomoc při realizaci bychom tedy chtěli poděkovat Společné realitní a advokátní kanceláři pana Ing. Miloslava Matouše a JUDr. Ivanky Matoušové - http://www.realitydablice.cz/, a dále mé kamarádce Janě.

Přestože budova není nijak architektonicky významná, má své kouzlo, které je tak typické pro starobylé domy a stavení - a nám se moc líbí.

 

Budoucnost tvrze

Tvrz - zámeček bychom chtěli postupně rekonstruovat do "přijatelné" podoby, tj. vyměnit okna, opravit klenby se zachováním všech původních prvků apod.

V přízemí bude pravděpodobně jedna z místností sloužit i k nejrůznějším kulturním účelům. Příležitostně se třeba využije i zkoušení šatů pro velké i malé princezny a rytíře z původní expozice.

V prvním patře pokoje pro soukromou potřebu a 2 hostinské apartmány.

V prostorách “přístavku”, což je s největší pravděpodobností pozůstatek ubourané 1/3 původní zámecké budovy, bych chtěla vytvořit “Galerii” se stálou výstavou - v současné době největší sbírkou papírových modelů hradů, zámků a dalších památek v ČR.

TOPlist